Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

Téma:

Příjem UK beamu v Hradci Králové na Kovosat 140 9 měsíců 1 týden zpět #21

• Jirkasat
  • Avatar uživatele Jirkasat Autor tématu
  • Nováček
  • Nováček
  • Obdržená poděkování 1
Téma příjmu UK beamu z Astry 2EFG v ČR je pro DX lovce nekonečné. To že příjem a jeho kvalita záleží na lokalitě a velikosti paraboly je jasné. To že v oblastech příjmu více na západě ČR je signál lepší ne vždy odpovídá teorii. Já osobně na Ku pásmo ovládám parabolu Gibertini OP 150. Letos v srpnu jsem pro zajímavost vypsal vše frekvence UK beamu z Aster 2FEG a na této parabole jsem postupně měnil LNB a zkoušel jejich efekt na všech frekvencích. Snažil jsem se zachovávat stejné podmínky příjmu tj. maximální naladění pozice paraboly, skew a ohnisko LNB. Porovnával jsem přírubový LNB NJR 2843S s běžným Inverto Black Pro. K mému údivu levný a snadno dostupný Inverto byl v mnohých frekvencích o něco lepší. Připomínám, že k měření jsem využíval pouze tzv teploměry v přijímači Octagon SF 8008. To jen na úvod, ale chci se zmínit o něčem jiném. Na podzim se mě podařilo sehnat legendární parabolu Kovosat 140, včetně originálního polarmountu a feedu. Parabola samotná byla ještě s originálním nástřikem. PM jsem měl z jiného zdroje a polarmount jsem zrestauroval včetně nového povrchu komaxitem, Celý systém je po úpravě natáčen 18 palcovým motorem v rozsahu 76E-37W. Zatím se mě z časových důvodů nedaří naladit, tak aby byl i maximální zisk na obou koncích horizontu. Nicméně každou družici po natočení motorem jsem schopen co se týče elevace vyladit maximálně. Abych zjistil reálná zisk paraboly, která má průměr 140cm zaměřil jsem se právě na britské svazky z Aster na 28E.Měl jsem tedy ideální možnost porovnat tuto klasickou a ve své době velmi těžce překonatelnou parabolou, co se týče provedení s dnes již moderní offsetovou 150x160cm. V podstatě co se týče teorie, tak 140 by v oblasti HK měla mít minimální šanci. Sám jsem byl mile překvapen, v podstatě jsem chytil vše TP jako na OP 150. Samozřejmě některé TP byly na hranici příjmu a obraz byl někdy nestabilní. V té nestabilitě hraje také svoji roli denní doba příjmu. Jako konvertor jsem opět použil Black Inverto Pro a abych se přiznal, nesnažil jsem se měnit manuálně skew a to vzhledem k lenosti a počasí. Celým tímto příspěvkem chci sdělit všem co mají rádi tento nikdy nekončící koníček, že ne vždy je třeba házet flintu do žita a i s menší parabolou, což Kovosat 140 v rámci DX příjmu je. I s tímto rozměrem a dostupným levným LNB jdou v případě naladění soupravy získat zajímavé úlovky. Co se týče DX příjmu, tak samozřejmě lidově řečeno slušné paraboly začínají od 180cm výše. Konkrétní tabulku přijímaných frekvencí a fotku Kovosatky připojím následovně po zpracování do publikovatelné formy. Samozřejmě na dotazy k danému tématu odpovím rád. Je velká škoda , že výroba těchto parabol , které se vyráběly ve Dvoře Králové v rámci družstva Kaden Náchod již před X lety ustala. Jejich provedení a kvalita by byla i na dnešní dobu příkladná a taktéž ziskem patřily ke špičce....
Poděkovali: Hugocz

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Příjem UK beamu v Hradci Králové na Kovosat 140 9 měsíců 1 týden zpět #22

• Hugocz
  • Administrator
  • Administrator
  • Obdržená poděkování 7
Ahoj Jirko, díky za obsáhlý příspěvek. Ale podle zaměření patří spíš do této sekce. Tak jsem ho přesunul.
Jinak k tématu. Mám osobní subjektivní pocit, že s LNB Invacom SNF-031 jsem měl ještě trochu lepší výsledky, než s LNB Inverto Black Pro. Ale podrobnější porovnání s LNB NJR2842S jsem už letos nestihl. Přes zimu zkusím dořešit technické záležitosti s natáčením jak paraboly tak SKEW a až se oteplí, vrátím se k testům.

Příjem UK beamu v Hradci Králové na Kovosat 140 7 měsíců 1 týden zpět #28

• Hugocz
  • Administrator
  • Administrator
  • Obdržená poděkování 7
Ahoj Jirko, nějaké další / novější zkušenosti s příjmem?

• Strana:
  • 1