Praktické provedení

 

Pro uvedený HW jsem navrhl plošný spoj. Snažil jsem se jej vymyslet tak, aby ho byl schopen vyrobit i zručnější amatér v domácích podmínkách. Proto jsem volil pouze jednostrannou desku pro plošné spoje. Rozmístění součástek není optimální a jsou potřeba dvě drátové propojky.

Datové spoje, které nepřenáší žádné větší proudy, jsou kresleny červenou barvou a na jejich šířce příliš nezáleží. Napájení motorů je kresleno modrou barvou a mělo by být pokud možno co nejsilnější, odhadem tak kolem 1mm.

Na prvním obrázku je pohled na plošný spoj ze strany součástek. Na druhém obrázku je samostatný plošný spoj. Je to pohled zespodu, proto je zrcadlově převrácený. Na třetím obrázku je znázorněno rozmístění součástek s jejich označením.

Obr. 1 - Plošný spoj ze strany součástek

Obr. 2 - Plošný spoj ze strany spojů

Obr. 3 - Rozmístění součástek na desce s plošnými spoji

A tady je už hotový prototyp. Plošný spoj jsem dělal sám doma tak říkajíc „na koleně“, takže jsem prověřil, že je opravdu tímto způsobem svépomocí vyrobitelný.

Obr. 4 - Hotový prototyp

V jednom integrovaném obvodu PC844 ještě zůstaly nevyužité dva optočleny. Součástky kolem nich jsem neosazoval, ale plošný spoj je už připravený. Po doplnění odporů lze využít další dva spínací vstupy na portech GPIO24 (PIN18) a GPIO25 (PIN22). Jako spínač lze využít jakýkoliv mechanický model. V tom případě by bylo vhodné doplnit filtrační kondenzátory, jako jsou na vstupech Origin. Při použití elektronického spínacího prvku je nutné myslet na to, že navazující odporová síť je připojená na napětí +24V a spojuje se se zemí zdroje 24V. Zem zdroje 24V a zem Raspberry Pi se nesmí v žádném případě propojit.

Obr. 5 - Hotové zařízení ve vodotěsné krabici

Celé zařízení bude umístěno ve venkovním prostředí blízko EGIS pozicionéru na nosném stožáru. Proto jsem koupil plastovou vodotěsnou instalační krabici o rozměrech 300x220x120mm s krytím IP65. To by mělo jako ochrana před deštěm stačit. Do krabice jsem umístil dvojitou zásuvku 240V, která napájí Raspberry Pi a spínaný zdroj 24V. Ve spodní stěně krabice jsou umístěny tři průchodky pro kabely - napájecí kabel 240V, ethernetový kabel a kabely propojení s pozicionérem.

Obr. 6 - Instalace

Komentáře   

# Krása střídá nádheruAntonín Papoušek 2020-05-25 11:51
Tedy je vidět, že jsi chodil do správné školy... krásné provedením žádný bastl....
Odpovědět
# Odp.: Krása střídá nádheruHugocz 2020-06-03 06:21
Děkuji. :-)
Odpovědět