Co je to zigbee.
Zigbee je typ bezdrátové komunikační sítě. Propojuje zařízení obsahující technologii zigbee. Jako příklad bych mohl uvést, že je to něco jako WiFi. Většina lidí už dnes zná bezdrátovou síť WiFi, která vzájemně propojuje většinou notebooky nebo mobily. Ale lze připojit jakékoliv zařízení obsahující rozhraní WiFi. Třeba stolní PC, televizi, fotoaparát, videokameru.
Se sítí zigbee je to podobné, jen ta propojovaná zařízení jsou mnohem jednodušší. Třeba žárovka, zásuvka, vypínač, teploměr a mnoho jiných. Proto se takové síti říká trochu nadneseně „internet věcí“ (zkratka IoT = Internet of Things). Těch věcí, které v sobě obsahují technologii zigbee a mohou se tedy připojit do sítě, je dnes už opravdu veliká spousta.
Kdo tuto oblast techniky ještě nezná, právem se zeptá, k čemu je to dobré. Inu dá se z mobilu nebo notebooku rozsvítit a zhasnout žárovka, nastavit její jas, barva světla nebo teplota bílého světla. Lze zapnout nebo vypnout zásuvku a tedy i "hloupé" zařízení do ní zapojené.
Pokud se bavíme o ovládání jednotlivých samostatných zařízeních, pořád to moc velký praktický smysl nedává. Ale ono lze připojená zařízení nastavit do skupin a ovládat je hromadně. Například rodina odchází z domu. Jediným povelem z mobilu lze zhasnout všechny žárovky v domě, aniž by bylo potřeba zjišťovat, jestli někdo někde nenechal rozsvíceno. Nebo lze vytvářet statistiky, jak často se které zařízení používá, kolik spálilo elektřiny a podobně. Takovéto věci už začínají dávat smysl. A velice snadno si na ně člověk zvykne.
Moje zaměření.
Na začátku roku 2024 jsem se i já začal věnovat technologii Zigbee. Přesněji řečeno jen jednomu úzkému odvětví této rozsáhlé technologie. Motivací byla především moje zvědavost. Ale výzkum jde pomalu a vyžaduje spoustu mravenčí práce. Aby toto úsilí mělo nějaký širší smysl, rozhodl jsem se založit tento web. Budu zde popisovat své zkušenosti s tím, co jsem už zjistil, i s tím, co mi stále nejde a čemu nerozumím. Třeba se najde někdo, komu budou následující informace užitečné. A třeba se najde někdo, kdo bude ochoten pomoci mi překonat zatím nezdolané obtíže.
Asi bych měl hned na začátku zdůraznit, čím se nezabývám a co tady rozhodně nehledejte:
- Nezabývám se technologií Home Assistent a podobnými projekty
- Nezabývám se programováním v pythonu, projekty s knihovnou zigpy zde nehledejte (jedna výjimka)
- Zatím se nezabývám tvorbou vlastního zigbee koncového zařízení, možná později
- Nezabývám se technologií xbee a podobnými projekty s jednočipovými počítači, možná později
Co tedy zbývá? Co je předmětem mého zájmu?
- Pokouším se napsat program v Delphi Rio (windows) komunikující se zigbee sítí
- Jako koordinátora používám Ember ZNet kompatibilní zařízení s čipem EFR32MG21:
- Základem mého výzkumu je komunikační protokol EZSP = Ember ZNet Serial Protocol
- Cílem je implementovat protokol EZSP pomocí Delphi Rio tak, aby byl program v PC schopen plně komunikovat se zařízeními v síti. To znamená číst i měnit jejich atributy, připojovat nová zařízení nebo je naopak odpojit ze sítě.
Co k tomu bude potřeba:
- Programovací jazyk Delphi. Nejlépe verze Rio nebo Community
- Komponenta pro sériovou komunikaci (jedna z nich),
- Placená TComport firmy Winsoft, https://winsoft.sk/comport.htm
- Bezplatná AsyncPro, https://github.com/TurboPack/AsyncPro
- Koordinátor EZSP kompatibilní (SkyConnect, SOnOff, …)
- Koncová zařízení s technologií zigbee, pro začátek alespoň 1 žárovka a 1 zásuvka
Hotové spustitelné programy budou umístěny na tomto webu v sekci "Ke stažení". Budu se snažit přikládat i zdrojové texty těchto programů. Musím ale upozornit, že nejsem profesionální programátor a většina programů bude jen na úrovni experimentu. Nečekejte robustní aplikace odolné proti uživatelským chybám. Pokud to bude možné, pokusím se zde shromáždit i dokumentaci, ze které jsem vycházel.
Kdo bude mít zájem, může se mnou komunikovat prostřednictvím emailu
Osobně bych to spojil s něčím, co má dneska budoucnost. Když už používat něco takového.
J.