LogoHam

Mé začátky s SSTV

SSTV je zkratka Slow Scan Television, česky pomaloběžná televize. Jedná se o vysílání obrazu původně určené pro pásmo krátkých vln. Úzké vysílací pásmo je kompenzováno prodloužením doby, po kterou se jeden obrázek přenáší. Při prvních pokusech se jeden snímek vysílal přibližně 7 vteřin. Osobně bych tomu televize už neříkal. Ale možnost protlačit fotografii tam, kde se stěží přenáší trochu srozumitelnější lidský hlas, mě fascinovalo. Za mého mládí se jednalo výhradně o analogové zařízení. Neexistovala žádná paměť, do které by se obrázek 7 vteřin načítal. Proto se k dosažení podobného efektu používaly speciální dlouhodosvitové obrazovky z radarových přijímačů nebo paměťových osciloskopů. I když obrázek nevydržel svítit rovnoměrně po celou dobu příjmu, dalo se docela dobře odhadnout, co asi zobrazuje. Snad nemusím zdůrazňovat, že obraz byl černobílý, přesněji jednobarevný podle barvy luminoforu použité obrazovky.

 historiethumb

Obr. 1 - Porovnání vysílaného a přijatého obrázku 

Takové vybavení u nás tehdy vlastnil jen málo kdo. Ale měl jsem štěstí. Ze stránek Amatérského rádia jsem znal jméno Tomáše Boháčka, OK2TOM, ex OK2BNE. To byl velký znalec SSTV. A bydlel v Sudicích, malé vesnici asi 18 km daleko. Jednou v létě jsem se za ním vypravil. Měl jsem trochu strach, jak bude reagovat na neohlášenou návštěvu. Když jsem mu vysvětlil kdo jsem a proč jsem přijel, přijal mě velmi srdečně s nadšenými slovy, že přicházím v ten pravý okamžik. Potřebuje totiž mou pomoc. Brzy se ukázalo, že nemluvil o odborné konzultaci. Renovoval vrata od stodoly, která potřeboval nasadit zpět na panty. A měl na tento těžký úkol doma po ruce jen tři útlé dcery. Další chlapská ruka se mu opravdu hodila.

 ok2tomthumb

Obr. 2 - Tomáš Boháček OK2TOM ve svém kutlochu

Díky mé pomoci jsme si potom dlouho povídali o SSTV. Zařízení bohužel nebylo zrovna funkční, protože ho upravoval, ale vše mi ukázal a vysvětlil. Slíbil mi, že mohu přijet kdykoliv znovu, abych se podívat na funkční zařízení a ukázku reálného spojení. Bohužel tomu osud nebyl nakloněn a já se do Sudic k panu Boháčkovi už nikdy nevrátil.

Od té doby se hodně změnilo. Především nastoupily počítače. Zdigitalizovat přenášený signál a ukládat jej do paměti už není žádný problém. Díky tomu se vzedmula nová vlna vývoje SSTV a vzniklo mnoho nových protokolů, které při zachování šířky přenosového pásma doplňují především informaci o barvách, ale také vyšší bodové rozlišení přenášených obrázků. Bohužel nevím o tom, že by nějaká komerčně vyráběná radiostanice přímo obsahovala některý z těchto protokolů. Stále je tedy potřeba mít propojenou samostatnou radiostanici se samostatným počítačem. Komu by stačilo signál jen přijímat, může si pořídit USB tuner pro amatérská pásma.

Když jsem na internetu hledal informace o tom, jaký je současný stav SSTV, narazil jsem na balíček programů pro windows SstvTools (platí pro rok 2024) obsahující mimo jiné i generátor signálu SSTV. Tím začalo moje praktické experimentování s technologií SSTV. Jako první jsem si vygeneroval SSTV signál z fotky mého štěňátka Quina. 

 quin

Z dostupných protokolů jsem si vybral populární Robot36. Obrázek pro vstup do generátoru musí být typu bmp a musí mít rozlišení 320 x 256 bodů s 24-bit barevnou hloubkou. Generátor ještě nemá volbu modernějších protokolů, jako je PDxxx, umožňující vyšší obrazové rozlišení. Možná to z předchozích informací nebylo příliš zřejmé, tak to teď řeknu naplno. Šířka pásma 3 kHz pro signál SSTV ve skutečnosti znamená, že obrázek je převedený na slyšitelné zvuky. Chcete si tedy poslechnout, jak zní můj Quin? No prosím ... 

Zvuk signálu SSTV vycházející z generátoru má formát wav (mmv), vzorkovací frekvenci 11025 Hz, 16 Bit, mono, PCM (bez komprimace). Přehrávač na této stránce nabízí i možnost stažení zvukového souboru do vašeho počítače. 

Dalším logickým krokem je nějakým programem signál SSTV načíst a zpracovat, tedy převést zpět na obrázek. Asi největší tradici pro dekódování SSTV v prostředí windows má program MMSSTV. Je už z roku 2010, ale používá se dodnes. Stahoval jsem jej tady (platí pro rok 2024).

MMSSTVthumb

Obr. 3 - Program MMSSTV ve win10

Funguje i v dnešních win11, ale dá trochu práci ho zprovoznit. Já jsem musel provést následující nastavení:

  • I když chceme nahrát signál SSTV jen ze zvukového souboru, musí být v počítači aktivní alespoň jedno vstupní zařízení na zvukové kartě.
  • Ve windows tedy musí být aktivní jak zvukový výstup, tak vstup. Zatím co výstup bude ve většině počítačů aktivní automaticky, protože se předpokládá přehrávání médií, u vstupu to už nemusí být tak jednoznačné. V některých případech je vstupním zařízením pouze mikrofon, který ale po odpojení z konektoru vypne i vstup zvukové karty. S tím má MMSSTV problém.
  • Pokud je hlavním vstupním zařízením mikrofon, musíte ve windows povolit jeho používání instalovaným programům. To je obzvlášť ve win11 defaultně zakázáno.
  • V programu MMSSTV na záložce History klepněte pravým tlačítkem myši na plochu pro přijímaný obrázek. V menu zatrhněte Copy as jpg format a vyberte Use JPEG format. Jinak se vám budou obrázky ukládat ve formátu bmp.
  • V případě načtení signálu ze zvukového souboru otevírá program MMSSTV pouze formát s koncovkou mmv. Nepodařilo se mi zjistit, co je to za zvláštnost. Možná soubor obsahuje navíc jen nějakou digitální hlavičku. Nicméně pokud obyčejný soubor wav přejmenujete na mmv, program jej příjme bez viditelných artefaktů v obraze.

V současnosti se k živému vysílání SSTV používá nejčastěji pásmo 7.165 MHz a 14.230 MHz. Ale jsou k dispozici i majáky na jiných frekvencích, jako například tento v Praze. (platí pro rok 2023) 

Žádné komentáře

Zanechat komentář

Odpověď na Some User