Aktuality

 

8.4.2022 - Dokončil jsem vývoj HW verze 2.0. Opravil jsem článek o návrhu HW řešení verze 2.0 a článek obsahující schéma a popis HW verze 2.0. Teď budu nějaký čas vymýšlet plošný spoj pro výrobu prototypu. Po jeho dokončení a prověření celé konstrukce do uvedených článků zapracuji případné opravy. Pokud i vy najdete nějaké chyby, budu rád za jejich nahlášení.

29.11.2020 - Doplněno info o znovuzprovoznění "utopené" řídící jednotky na konci článku o praktickém provedení HW 1.0.

15.11.2020 - Zveřejňuji druhou verzi ovládacího programu pro HW 1.0. Doplnil jsem předvolby, díky kterým může pozicionér automaticky vyhledat polohy 20 satelitů. Vývoj další verze pro HW 1.0 nepředpokládám.
Popis programu najdete tady.
Zdrojové texty programu si můžete stáhnout tady.

5.11.2020 - Pustil jsem se do práce na vývoji HW verze 2.0. Předchozí články k verzi 1.0 jsem přesunul do archivu. Zde si je můžete prohlížet, ale upozorňuji, že s novou verzí není HW 1.0 kompatibilní a z časových důvodů se mu už nebudu dál věnovat.
Doplněn článek o návrhu HW řešení verze 2.0.
Doplněn článek obsahující schéma a popis HW verze 2.0.

21.10.2020 - Doplněn popis problémů s vodotěsností krabice pro elektroniku.  

21.10.2020 - Doplněn popis problémů s nízkou stabilitou nosné konstrukce a způsob řešení. 

3.8.2020 - Doplněny fotky hotové elektroniky uvnitř vodotěsné krabice a na těle pozicionéru.

14.8.2020

Vytvořil jsem pro vás diskuzní fórum o satelitním příjmu. Je tam víc prostoru, než jen komentáře na mých webovkách. Jsem zvědav, jestli se ujme.

29.7.2020 - V horizontálním menu přídán odkaz na moje webové stránky o parabole Laminas 2700

3.6.2020 - Zveřejnění zdrojového kódu prvního testovacího programu

V menu "Ke stažení" najdete první testovací verzi programu pro ověření funkčnosti navrženého zařízení.  

23.5.2020 -  Softwarové vybavení

Začal jsem s návrhem prvního testovacího programu. Používám webový server node.js a k ovládání je tak využitý běžný webový prohlížeč, podporující javascript. Bohužel se brzy ukázalo, že IE11 s touto technologií nedrží krok. Přešel jsem na prohlížeč Chrome a s jeho pomocí testuji první softwarové pokusy.

20.5.2020 - Úvaha o možném použití tohoto HW pro pozicionér se dvěma táhlovými motory
20.5.2020 - Návrh plošného spoje, praktické provedení HW

14.5.2020 - Nosná konstrukce

Popis stožáru, na který pozicionér EGIS umístím. Konstrukce je experimentální a teprve čas ukáže, jestli odolá nepříznivým povětrnostním vlivům, zejména náporu větru. Na pozicionér totiž hodlám připevnit polskou anténu Laminas 2700. Podle technických údajů v dokumentaci by to měl Egis zvládnout. 

6.5.2020 - Návrh HW řešení, schéma HW

Zveřejnil jsem můj návrh technického řešení nové řídící jednotky. Využití počítače Raspberry Pi 3 se zdá být ekonomicky přijatelné. Doplňující rozhraní je jednoduché a vyrobitelné v domácích podmínkách. Třeba se to někomu stane inspirací. 

14.4.2020 - Založení těchto stránek.

Důvodem byl pokus shromáždit na jednom místě relevantní technické údaje o natáčecím zařízení EGIS. Egis je na jednu stranu považovaný za jakýsi "zlatý grál" pozicionérů, což dokazují inzeráty lidí, kteří se dodnes pokoušejí o jeho zakoupení. Na druhou stranu je pravdou, že toto zařízení s ubíhajícími roky značně morálně zastaralo a jeho použitelnost v původním provedení je diplomaticky řečeno diskutabilní. O praktickém použití z pohledu zapojení, zprovoznění a umístění jsem na netu moc opravdu technicky hodnotných informací nenašel. Když jsem se stal majitelem pozicionéru EGIS, brzy se ukázalo, že nic není takové, jak se na první pohled zdá. A tak se začal odvíjet příběh, který nadšence v oboru třeba osloví. A proto jsem se rozhodl k jeho zveřejnění.