Zahlavi

Zvolte jazyk

Aktuality

18.3.2024 Zveřejnil jsem novou verzi programu pro ovládání HW1.0. Program je napsaný v Pythonu. Stáhnout si ho můžete tady. Pro tento program jsem vytvořil novou stránku s uživatelskou příručkou. Přečíst si ji můžete tady. Stejný koncept budu dál používat u novější verze HW2.1.

5.3.2024 Zahájil jsem přechod na programovací jazyk Python. Bylo to těžké rozhodnutí. Následující ovládací programy už budou psány v tomto jazyku. Proto jsem založil sekci SW Python a do ní jsem umístil první všeobecný článek o použití Pythonu. Je v něm popsáno, co všechno je potřeba udělat, aby šlo na Raspberry Pi spouštět programy napsané v Pythonu. Přečíst si ho můžete tady.

18.4.2023 Dnes jsem zveřejnil konstrukci modulu ovládání 2 servomotorů. Jedná se o doplněk k pozicionéru HW 1.0. Umožňuje ovládat mechanické otáčení LNB nebo polarizér CSP 1210 C popřípadě Corotor Chaparral. Jedná se pouze o informativní článek popisující HW konstrukci. Zapracování obsluhy tohoto modulu do stávajícího SW nepředpokládám. Podrobnosti najdete tady.

26.10.2022 Další střípek mozaiky. Dokončil jsem článek s ukázkovým programem pro obsluhu tlačítek na jednotce EPS-103 a ovládání motorů. Krátce se zmiňuji i o použití systému přerušení. Konkrétní přiklad obsahuje kód pro HW přerušení RST7.5. Je to jen vyukový program, který by šel napsat lépe. Dával jsem přednost jednoduchosti. Proto je poněkud delší.

16.10.2022 Zveřejnil jsem článek, ve kterém popisuji postupy a potřebné nástroje pro napsaní vlastního programu, který půjde spustit v originální jednotce EPS-103. Najdete jej pod názvem Hello world. Příliš odvážná myšlenka? Pro mě ano. Všem ostatním přeji hodně štěstí. 

6.10.2022 První článek o konkrétní úpravě firmware v jednotce EPS-103. Jedná se o návod, jak změnit názvy satelitů, které se zobrazují na displeji přístroje. A taky upozornění, že nemůžete věřit všemu, co se píše v manuálu. Podívejte se sem

5.10.2022 Otevřel jsem nové téma o úpravách původní ovládací jednotky EPS-103. Budu zde zveřejňovat informace o původní technické konstrukci včetně firmware a možnostech jejich úprav. Tohle téma ale pro mě není prioritou. Proto spíš nabízím vám ostatním, že zde mohu shromažďovat informace, které mi pošlete na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. První článek najdete tady.

2.10.2022 Dokument ke stažení Operation Manual EPS-103.pdf byl původně jen oskenovaný. Přepsal jsem texty tak, aby je mohl Google překládat do jiných jazyků a zbylé obrázky jsem vyčistil. Doporučuji všem, kteří si tento manuál už stáhli, aby to udělali znovu. 

29.9.2022 Do článku Provedení HW 2.1 jsem napsal krátké povídání o tom, jak bych si představoval plošný spoj. Kdo by se chtěl o návrh plošného spoje pokusit, může si stáhnout schéma nakreslené v programu Eagle 8.2.0. v sekci Soubory ke stažení / Pro HW verze 2.1.

28.9.2022 Konečně se mi podařilo zveřejnit Schéma HW verze 2.1. Článek obsahuje i krátký popis zapojení a tabulku s použitými součástkami.

20.9.2022 Do sekce Soubory ke stažení/Originální dokumentace jsem přidal Návod k použití EPR-203, Návod k použití EPS-103 a schéma EPS-103. Návod EPS-103 je zatím pouze oskenovaný. Pokusím se jej přepsat tak, aby šel pomocí Google překládat do jiných jazyků.

19.9.2022 Webové stránky byly převedeny do redakčního systému Joomla4. Hlavní změnou je náhrada původního systému komentářů programem od jiné firmy. Pro vložení nového komentáře je nezbytné zadat jméno a email. Většina přispěvatelů svou mailovou adresu uváděla i dříve, kdy nebyla povinná. Tak to snad nebude žádnou překážkou. Zatím jsem nepoužil ověřování uživatele systémem captcha. Pokud se začnou v příspěvcích objevovat odkazy na nevhodné weby, budu muset toto opatření zavést.
Další změnou je instalace nového programového rozhraní pro stahování souborů. Věřím, že se tento systém osvědčí. Program obsahuje mnoho nastavení, která jsem zatím neprozkoumal a budu je zapínat podle potřeby. Jednou z nových funkcí může být i upload vašich souborů. Ještě jsem se nerozhodl, jestli něco takového povolím. Pokud budete chtít zveřejnit nějaké soubory na mém webu, kontaktujte mě zatím mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

5.9.2022 Zdravím všechny příznivce pozicionéru EGIS. Dostávám mnoho dotazů, jestli jsou tyto stránky ještě aktivní. Jestli se zde objeví dokončení projektu s Raspberry Pi a nějaké další nové informace. Ano, připravuji další nové věci, ale bohužel mám málo času. Je to jen koníček a nemohu se věnovat jen tomuto webu.

Z větších akcí, které na mě v nejbližší době čekají, to jsou:
1) Přejít s webem na novou verzi redakčního systému Joomla4. Tohle je nezbytné a nelze se tomu vyhnout. Bohužel nová verze je v mnoha směrech nekompatibilní se stávající verzi Joomla3. Takže se mi například nedaří vyřešit nový systém komentářů. Dokud nepřevedu web do nového redakčního systému, nebudu už zveřejňovat žádné nové informace. Samozřejmě výjimky připouštím.
2) Projekt nejnovější verze HW2.1 se zastavil na problémech s návrhem plošného spoje. Přece jen je to už docela složité zařízení a tak i plošný spoj nebude nijak jednoduchý. Chtěl bych zachovat možnost výroby v amatérských domácích podmínkách a to situaci ještě komplikuje. Na návrh plošného spoje používám program Eagle. Bohužel se s ním teprve učím a tak se mi moc nedaří. Jakmile bude tento web převedený do nového redakčního systému, zveřejním zde schéma kreslené v programu Eagle, aby se o návrh plošného spoje mohl pokusit kdokoliv, kdo bude mít zájem.
3) V SW oblasti přejít z programovacího jazyka Javascript na Python 3.7. Důvodem je především to, že se Python používá pro psaní pluginů do Enigmy linuxových satelitních přijímačů. Bude tedy možné ve stejném jazyce napsat plugin pro komunikaci s Egisem. Už jsem vyzkoušel ovládání HW1.0 napsané v Pythonu. V novém redakčním systému jej zveřejním.
4) Oslovují mě lidé, kteří by chtěli upravit původní ovládací jednotku EPS-103.
Jejich hlavní snahou je doplnít komunikaci s PC / satelitním přijímačem pomocí RS232 nebo USB. Tak jak to mají novější výrobky egis-rotor. I když moc nevěřím v úspěch takové snahy, rozhodl jsem se jim v tom pomoci. Uvažuji o tom, že zveřejním dokumentaci k jednotce EPS-103, výpis z EPROM a další informace, ke kterým jsme se už dostali. Pokud s tím budou ostatní souhlasit. Této činnosti teď věnuji nejvíc času.

Plánů mnoho a čas rychle utíká. Vím o tom a omlouvám se všem, kteří se už nemohou dočkat nových informací. Pokud by se chtěl někdo aktivně zapojit a pomoci mi, napište na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

29.11.2020 - Doplněno info o znovuzprovoznění "utopené" řídící jednotky na konci článku o praktickém provedení HW 1.0.

15.11.2020 - Zveřejňuji druhou verzi ovládacího programu pro HW 1.0. Doplnil jsem předvolby, díky kterým může pozicionér automaticky vyhledat polohy 20 satelitů. Vývoj další verze pro HW 1.0 nepředpokládám.
Popis programu najdete tady.
Zdrojové texty programu si můžete stáhnout tady.

5.11.2020 - Pustil jsem se do práce na vývoji HW verze 2.0. Předchozí články k verzi 1.0 jsem přesunul do archivu. Zde si je můžete prohlížet, ale upozorňuji, že s novou verzí není HW 1.0 kompatibilní a z časových důvodů se mu už nebudu dál věnovat.
Doplněn článek o návrhu HW řešení verze 2.0.
Doplněn článek obsahující schéma a popis HW verze 2.0.

21.10.2020 - Doplněn popis problémů s vodotěsností krabice pro elektroniku.  

21.10.2020 - Doplněn popis problémů s nízkou stabilitou nosné konstrukce a způsob řešení. 

3.8.2020 - Doplněny fotky hotové elektroniky uvnitř vodotěsné krabice a na těle pozicionéru.

14.8.2020

Vytvořil jsem pro vás diskuzní fórum o satelitním příjmu. Je tam víc prostoru, než jen komentáře na mých webovkách. Jsem zvědav, jestli se ujme.

29.7.2020 - V horizontálním menu přídán odkaz na moje webové stránky o parabole Laminas 2700

3.6.2020 - Zveřejnění zdrojového kódu prvního testovacího programu

V menu "Ke stažení" najdete první testovací verzi programu pro ověření funkčnosti navrženého zařízení.  

23.5.2020 -  Softwarové vybavení

Začal jsem s návrhem prvního testovacího programu. Používám webový server node.js a k ovládání je tak využitý běžný webový prohlížeč, podporující javascript. Bohužel se brzy ukázalo, že IE11 s touto technologií nedrží krok. Přešel jsem na prohlížeč Chrome a s jeho pomocí testuji první softwarové pokusy.

20.5.2020 - Úvaha o možném použití tohoto HW pro pozicionér se dvěma táhlovými motory
20.5.2020 - Návrh plošného spoje, praktické provedení HW

14.5.2020 - Nosná konstrukce

Popis stožáru, na který pozicionér EGIS umístím. Konstrukce je experimentální a teprve čas ukáže, jestli odolá nepříznivým povětrnostním vlivům, zejména náporu větru. Na pozicionér totiž hodlám připevnit polskou anténu Laminas 2700. Podle technických údajů v dokumentaci by to měl Egis zvládnout. 

6.5.2020 - Návrh HW řešení, schéma HW

Zveřejnil jsem můj návrh technického řešení nové řídící jednotky. Využití počítače Raspberry Pi 3 se zdá být ekonomicky přijatelné. Doplňující rozhraní je jednoduché a vyrobitelné v domácích podmínkách. Třeba se to někomu stane inspirací. 

14.4.2020 - Založení těchto stránek.

Důvodem byl pokus shromáždit na jednom místě relevantní technické údaje o natáčecím zařízení EGIS. Egis je na jednu stranu považovaný za jakýsi "zlatý grál" pozicionérů, což dokazují inzeráty lidí, kteří se dodnes pokoušejí o jeho zakoupení. Na druhou stranu je pravdou, že toto zařízení s ubíhajícími roky značně morálně zastaralo a jeho použitelnost v původním provedení je diplomaticky řečeno diskutabilní. O praktickém použití z pohledu zapojení, zprovoznění a umístění jsem na netu moc opravdu technicky hodnotných informací nenašel. Když jsem se stal majitelem pozicionéru EGIS, brzy se ukázalo, že nic není takové, jak se na první pohled zdá. A tak se začal odvíjet příběh, který nadšence v oboru třeba osloví. A proto jsem se rozhodl k jeho zveřejnění.