Pozadi

Zvolte jazyk

Návrh zařízení na otáčení LNB - výchozí stav

 

Začal jsem přemýšlet nad konstrukcí zařízení na otáčení LNB. Nejsem strojař a tak je to pro mne docela výzva. Proto jsem začal psát tento článek už v době, kdy ještě prakticky nic nemám. Takže nějaké konkrétní návrhy nebo řešení budou přicházet pomalu a v delších časových odstupech. Ale třeba se někdo zapojí do diskuze a poradí mi, jak na to. Chvíli jsem váhal, jestli tohle téma přidat sem k parabole Laminas 2700, nebo spíš k článkům o rekonstrukci pozicionéru EGIS.  Svou konstrukcí to bude jakási nástavba ke stávajícímu držáku feedhornu u paraboly. Ovládání ale bude sloučeno s ovládáním pozicionéru a tedy veškerý vývoj software bude u EGISu. Nakonec jsem se rozhodl, že celé zařízení bude jednoúčelově určené k použití s konkrétní parabolou Laminas 2700, proto patří logicky sem. Technické články o konstrukci natáčení LNB zaměření tohoto webu snad trochu zpestří a oživí. 

V první fázi bych měl asi definovat, co by takové zařízení mělo umět. Já to ale vezmu z druhého konce a rovnou řeknu, k čemu ho používat nechci. Nechci suplovat polarizační výhybku a tedy otáčet LNB vždy, když se změní polarita přijímaného signálu. Nebudu tedy ani řešit SW vazbu na programové položky v předvolbách přijímače. Účelem bude výhradně donastavení polarizační roviny při dvoumotorovém přesměrování paraboly na jinou družici. Ovládání SKEW tedy bude souviset s předvolbou družice a v paměti ovládacího programu pro EGIS se k současným položkám Azimut a Elevace přidá třetí položka Skew pro navrhovanou jednotku. 

Filozofie bude stejná, jako u ovládání pozicionéru EGIS. Tedy kromě automatického přenastavení stisknutím tlačítka předvolby pro příslušný satelit budou k dispozici i tlačítka se šipkami pro ruční nastavení SKEW. Ale to jsou věci, které budu řešit až u ovládacího software. Nejdřív musím navrhnout a vyrobit prototyp hardware. Mimochodem, má takové zařízení nějaký oficiální název? Prodává se už někde jako hotové řešení? Nebo všichni používáte vlastní vynálezy? Jak jim říkáte?

A teď zpět k definování požadovaných parametrů. Nejdůležitějším bude rozsah otáčení. Ten stanovím z hodnoty SKEW krajních družic, které bych mohl teoreticky ze svého stanoviště ještě přijímat. Na východě je to družice  na pozici 92,2°E Chinasat 9, která má SKEW -39,5°. Na západě je to družice na pozici 58,0°W Intelsat 21, která má SKEW +39,4°. Takže minimální rozsah natáčení bude -40° až +40°.

Dalším důležitým parametrem bude přesnost nastavení. Protože nemám zatím dostatečné zkušenosti, nevím, jak ovlivní sílu přijímaného signálu odchýlení polarizační roviny o pár stupňů. Předběžně bych stanovil přesnost ± 1°. Jestli to bude stačit, nebo jestli naopak bude tato přesnost nedosažitelná, to se ukáže až v praktických testech.

Drzak1Thumb

Obr. 1 - Držák LNB

Pro mechanickou konstrukci budu vycházet ze současného stavu u mé paraboly Laminas 2700. Stávající pevné uchycení pomocí plastové objímky by mělo být zachováno pro možné alternativní použití i v budoucnu. Nové natáčecí zařízení by mělo na stejném místě držet celou mou soustavu feedhorn, polarizační výhybku, dva LNB a DiseqC přepínač a umožnit, aby se vše otáčelo v navrženém rozsahu. To znamená, že originální rameno držící feedhorn bude jen doplněno několika otvory pro připevnění mého zařízení pomocí šroubů.

Drzak2Thumb

Obr. 2 - Držák opačná strana

8 komentářů

  • Ještě jedno otáčecí zařízení je zde: https://globotech.ch/_Eng/FRP-10_Englisch.pdf
    • Jen taková perlička. Zajímal jsem se o cenu FRP-10. Globotech mi odpověděl, že 1800,- CHF. Což je při dnešním kurzu asi 44000,- Kč. Ale dodací lhůta víc než 6 měsíců. Ono se to dalo předpokládat. Holt budu nejspíš bastlit.
  • Amatérské řešení otáčení celého OMT jsem nikde neviděl ani nenašel na webu. Profi řešení stojí 2,5 tis dolarů: https://vikingsatcom.com/products/?route=product/product&product_id=569 nebo https://www.rpssat.com/collections/satellite/products/viking-seavey-feeds To už mě přijde mnohem snažší dát tam mechanický polarizér Hirschmann s jedním LNB. Jen je obtížné ho sehnat.
  • Je to dobrý nápad aj pre antény s polárnym závesom. Odchýlky polarizačných rovín u jednotlivých satelitov sú, niektoré aj o 3°, čo je pre DX dosť veľa. Navrhujem použiť ovládanie pomocou serva pre polarizáciu. Takto to mám už pár rokov a zistil som aj nedostatky. Uplatňujú sa tu vôle prevodov, takže + - 1° nepresnosti tu je. Aj to je dosť veľa pre dôkladné oddelenie polarizačných rovín. Plánujem to prerobiť s tým, že potenciometer na snímanie polohy bude napojený priamo na hriadeli s upevneným LNB = úplná eliminácia nepresnosti. Pouvažuj nad návrhom. Nakoniec každé nastavenie polohy si môžeš uložiť do pamäti ovládania.
    • Vývoj zatím neprobíhá podle mých představ. Odšrouboval jsem rameno od paraboly, abych si poměřil konec, a čekalo mě překvapení. Tvar je velice nepravidelný. Vše je šikmé nebo do obloučku. Asi proto, že se nejspíš jedná o plastový odlitek. Takže žádný náčrtek s několika kótami během chvilky se nekonal. Trochu přemýšlím o vhodném způsobu, jak tady prezentovat konstrukční nápady. Ruční kreslení na papír mi moc nejde.
    • Tak teď jste mě trochu zaskočil. Sice jsem u konceptu tohoto článku povolil zveřejnění, ale myslel jsem si, že dokud nepřidám položku do menu, nikdo se na něj dívat nebude. A on se tu objevil dokonce komentář. Celé jsem to chtěl uvolnit, až budu mít nějaké obrázky. Takhle je to moc ukecané. Ale nevadí. O nic nejde.

Zanechat komentář

Odpověď na Some User