Stav transpondérů 15.2.2021
Dnes jsem se na chvíli probudil ze zimního spánku. Za okny je krásný den s teplotou pod bodem mrazu. Tak jsem si vzpomněl na letní pokusy s chlazením LNB a řekl jsem si, že by byla škoda nevyužít venkovního počasí. Samozřejmě se dnešní výsledky nedají přímo srovnávat s tabulkou ze srpna 2020, protože je úplně jiné roční období. Přesto mě zajímalo, jestli došlo k nějaké zásadní změně.
Stanoviště Jevíčko, Česká republika, Zeměpisná šířka: 49.6322°, Zeměpisná délka: 16.7113°
LNB 2x NJR2842
Koaxiální kabel Belden H125 CU, 45m
Přijímač VU+ Ultimo4k, VTI
Teplota vzduchu -3°C, na LNB svítí slunce
Při porovnání naměřených údajů se dá velmi zjednodušeně říct, že dnešní hodnoty jsou mírně lepší, než 6.8.2020 ve večerních hodinách, ale mírně horší, než 9.8.2020 kolem poledne. To by potvrzovalo předpoklad, že signál periodicky během dopoledne sílí a během odpoledne slábne. Nějaký extrémní rozdíl v porovnání ročního období léto - zima se nekoná. Stejně tak nižší okolní teplota vzduchu nepřinesla žádné velké překvapení. Snad by stálo jen za zmínku, že Astra 2G měla dnes obecně signály poněkud slabší. Ale to je informace pro běžné uživatele, kteří se chtějí dívat na TV vysílání. Ne pohled lovce signálů, který řeší každý zlomek decibelu.
Údaje pro azimut a elevaci jsou uvedené v impulzech počítaných snímači pozicionéru EGIS. Pro azimut je převod 200 impulzů na 1°, pro elevaci 800 impulzů na 1°. Uvádím je pro přibližné znázornění rozdílných poloh jednotlivých satelitů. S hodnotami z léta loňského roku se nedají přímo srovnávat, protože jsem měl problémy se stabilitou nosné konstrukce v období podzimních silnějších větrů, které popisuji na konci článku v dodatku ze dne 21.10.2020. Takže natočení nosné trubky se změnilo.
Uvedené rozsahy síly signálu 0 ÷ xx % znamenají, že síla trvale kolísá v tomto rozsahu s periodou několika sekund. Signál je samozřejmě nepoužitelný pro příjem. Alespoň můj přijímač si s tím neumí poradit.
Pro jistotu ještě zdůrazním, že naměřené hodnoty síly signálu ukazuje běžný satelitní přijímač, tedy ne nějaký specializovaný měřící přístroj. Tomu odpovídá i přesnost měření a uvedené hodnoty nelze vnímat jako absolutní. Ale lze vzájemně porovnávat sílu signálu jednotlivých transpondérů. Myslím si, že nejdůležitější informací je to, jestli se podařilo signál transpondéru přijímat nebo ne. A k tomuto účelu uvedené hodnoty stačí.
Venkovní teplota byla přibližně -3°C, ale protože byla zcela jasná obloha bez jediného mráčku, na oba LNB svítilo slunce. Těžko hádat, jaký to mohlo mít vliv na vnitřní teplotou LNB. Na stránkách ČHMÚ jsem našel přehledový stav počasí v místě mého stanoviště.
Graf mi připadá poněkud nepřehledný, protože obsahuje spoustu informací. Bohužel nic lepšího jsem nenašel. Za zmínku stojí teploty předcházející mému měření. Jsou o hodně nižší, takže se dá předpokládat, že oba LNB byly navzdory slunečnímu svitu řádně vychlazeny. Musím dodat, že i ráno při teplotě -15°C fungovaly bez jakýchkoliv potíží. Bohužel jsem v tu dobu neměl možnost se příjmu věnovat. A na další období je už hlášeno oteplování. Takže o příjmu v chladném zimním počasí to bude asi zatím vše. Dobrou noc.